Skogsbad i Mittlandsskogen

Skogsbad i Mittlandsskogen – en stillsam stund för kropp och sinne

Mitt på Öland, där tystnaden bjuder in till återhämtning, väntar en guidad skogsbadstur i Mittlandsskogen – ett unikt landskap format av naturens rytm och människans historia. Under ledning av en certifierad skogsbadsguide får deltagarna möjlighet att sakta ner, släppa vardagens brus och istället uppleva skogen med alla sinnen. Med inspiration från den japanska metoden Shinrin-Yoku öppnas dörren till ökad närvaro och djupare naturkontakt. Detta är en upplevelse för den som söker stillhet, vila och ett mindfult sätt att möta naturen – oavsett tidigare erfarenhet av skogsbad.

Tre höjdpunkter

  • Guidad skogsbadstur i den unika öländska Mittlandsskogen
  • Fokus på sinnesro, naturkontakt och inre återhämtning
  • Leds av erfaren biolog och certifierad skogsbadsguide

 

Pris & öppettider

  • Pris från: 280 kr per person
  • Tillgängligt: Juli – oktober
  • Nästa tillgängliga datum: 24 juli 2025
  • Avbokning: Gratis upp till 24 timmar före start
  • Tid: Skogsbadet pågår i ca 3 timmar

 

Vad man får uppleva

Skogsbadet i Mittlandsskogen är en lugn, guidad tur där deltagarna leds genom olika sinnesövningar – gå långsamt, lyssna, känna, vila. Här är målet inte att vandra långt, utan att uppleva mycket. I stillhet möts doften av mossa, vinden genom trädtopparna och fåglarnas ljudlandskap.

Caroline Kindblom Landtmanson, biolog och certifierad skogsbadsguide, vägleder deltagarna genom skogens lugn med varsam närvaro. Under turen ges även inblickar i Mittlandsskogens historia, formad av generationers jordbruk och betande djur. Upplevelsen avslutas med en värmande dryck i naturen – en stund att reflektera och landa i sig själv.

Vanliga frågor (FAQ)

Vad är ett skogsbad?
Skogsbad, eller Shinrin-Yoku, är en metod för att stärka hälsa och välbefinnande genom att vistas långsamt och medvetet i naturen, utan prestation eller fysisk ansträngning.

Behöver jag vara van att vara i naturen?
Nej, skogsbad passar alla – både nybörjare och vana naturvandrare. Tempot är lugnt och underlaget är relativt plant.

Vad ska jag ta med mig?
Sitt- eller liggunderlag samt en mugg för dryck. Klä dig efter väder, gärna i flera lager för att kunna reglera temperaturen.

Ingår något i priset?
Ja, en 3-timmars guidad upplevelse och dryck under aktiviteten ingår.

Var möts vi?
Startpunkten är Törnbottenvägen 68, 386 90 Färjestaden.

Vad händer vid dåligt väder?
Skogsbadet genomförs även vid lätt regn – kläder efter väder rekommenderas. Vid kraftigt oväder ställs aktiviteten in med full återbetalning.

Vill du skapa plats för återhämtning och närvaro – följ med ut i Mittlandsskogen och låt naturen ta hand om resten.

Boka här
Skogsbad i Mittlandsskogen

Information

Inga datum eller tider tillgängliga.

Vad vill du göra?

Datum