Bamse och havets hemlighet

Bamse och havets hemlighet – familjefilm i Klarabiografen

Mystiken tätnar i Småköping när havet börjar bete sig märkligt – vågor slår in över staden, båtar kastas upp på land och sjörövare hamnar i grantoppar.

I Bamse och havets hemlighet väntar ett storslaget äventyr fyllt av humor, vänskap och mod, där Mini-Hopp får lära sig att det ibland räcker med en enda vän för att världen ska kännas lite mindre ensam. Filmen visas i Klarabiografen – perfekt för hela familjen under jul- och nyårshelgen.

Höjdpunkter

Ett varmt äventyr om vänskap, utanförskap och att våga vara sig själv

Storslagna miljöer – från Småköping till världens alla hav

Ett äventyr för både stora och små, med svenska röstfavoriter som Rolf Lassgård, Johan Glans och Rachel Mohlin

Om filmen

På förskolan Eken gör Mini-Hopp sitt bästa för att spela fiol – men gnisslet får alla att skratta, och ensamheten känns större än någonsin. När han går ner till havet för att vara ifred händer något oväntat: havet börjar bubbla och en enorm varelse reser sig ur djupet.

Det blir upptakten till ett äventyr som tar Bamse, Lille Skutt och Skalman långt från Småköping, över öppet vatten och ända ner på havets botten. Samtidigt smider kapten Buster planer för att återta sin titel som ”Havets fasa” – och är beredd att göra precis vad som helst för att lyckas.

Bamse och havets hemlighet är en berättelse om att inte passa in, om rädslan att stå ensam och om glädjen i att hitta någon som verkligen förstår en.

Insläpp: 15 minuter före filmstart. Ingen reklam – filmen börjar på utsatt tid.

Filminformation

Originaltitel: Bamse och havets hemlighet
Genre: Animerad familjefilm
Röster: Rolf Lassgård, Johan Glans, Johan Ulveson, Johan Rabaeus, Rachel Mohlin
Produktionsland: Sverige
Premiärår: 2025

FAQ – Vanliga frågor

Får man ta med egen mat?
Ja! Egen fika och mellis är tillåtet i salongen.

Är filmen lämplig för små barn?
Ja, den är gjord för barn och familjer. Även de yngsta brukar uppskatta Bamsefilmer.

Finns det rullstolsplatser?
Ja, Klarabiografen har både rullstolsplatser och hiss.

När börjar filmen?
Det finns ingen reklam – filmen startar exakt på utsatt tid.

Kan man gå in efter att filmen börjat?
Insläpp sker upp till starttid. Efter det är sena insläpp inte garanterade.

Boka här
Bamse och havets hemlighet

Information

Adress: Sergels torg

Pris: 75 kr

Varaktighet: 80 min

Datum:
  • 20 december 2025 - 16:00
  • 23 december 2025 - 14:00
  • 27 december 2025 - 14:00
  • 2 januari 2026 - 13:00
  • 6 januari 2026 - 14:00
  • 10 januari 2026 - 13:00

Vad vill du göra?

Datum